Dlaczego Święty Mikołaj ma czerwone ubranie?

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego Święty Mikołaj ma czerwony strój? Przecież wszyscy doskonale wiemy, że był biskupem Miry, gdzie się więc podział pastorał i mitra?


Postanowiłam to sprawdzić 🙂

Prawdopodobnie pierwszy obraz św. Mikołaja, w dobrze nam znanej „elfiej” czapce pojawił się już w 1881 roku. Taki wizerunek świętego został przedstawiony przez amerykańskiego karykaturzystę – Thomasa Nasta na ilustracji, przedstawiającej świętego Mikołaja, rozdającego prezenty żołnierzom biorącym udział w wojnie secesyjnej.
Od tamtej pory wizerunek świętego trochę się zmienił. Czerwony płaszcz, czapka z białym futerkiem i pomponem i czarny pas zapięty na dość grubym brzuchu pochodzą z 1930 roku i pierwszy raz pojawiły się w reklamie Coca-Coli, no cóż ten napój już kolejny raz pojawia się przy okazji moich świątecznych wpisów :P. Niebawem stanie się 13 potrawą wigilijną lub zastąpi tradycyjny kompot z suszu ;), a wracając do stroju Mikołaja to jego aktualna wersja jest oparta na obrazie postaci stworzonej przez amerykańskiego artystę Freda Mizena i rok później dopracowana przez innego amerykańskiego artystę -Haddona Sunbloma również dla reklamy Coca-Coli.

To jak już sobie wyjaśniliśmy skąd wziął się ten czerwony kubraczek to zostawiam Was z moją kolejną kartką z Mikołajem i zapraszam na zakupy w moim sklepie.

Pamiętajcie, że za zapis na NEWSLETTER dostajecie 20% rabatu, który można wykorzystać do końca listopada.

Zapraszam też na mojego Facebooka i Instagrama 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *