Kartka z bombką – kolekcja rustykalna

Kochani,
Dzisiaj mam dla Was kolejną kartkę z rustykalnej kolekcji. Jest to kartka z bombką choinkową. Wiecie, że nasze choinkowe ozdoby mają swoją symbolikę?

W ramach kolejnych świątecznych ciekawostek postanowiłam zbadać symbolikę świątecznych dekoracji.
Możecie mówić, że to „trochę naciągana teoria, ale pewnie jak zapytacie swoją Babcię, to wymieni Wam jeszcze kilka znaczących elementów. Źródła tych symboli leżą głęboko w kulturze ludowej.

O symbolice choinki pisałam już TU, przejdźmy więc do bombek, zwanych w niektórych regionach bańkami.

Pierwszymi bombkami choinkowymi były jabłka – symbolizują one rajski owoc, którym diabeł kusił Adama i Ewę. Są nazywane rajskimi jabłuszkami i mają zapewniać zdrowie i urodę.

Kolejnymi naturalnymi bombkami są orzechy, dawniej zawijano je w sreberka, teraz coraz częściej spotyka się pomalowane na złoto lub srebrno. Mają one zapewniać siłę i dobrobyt.

Na choince wieszamy też dzwonki, które mają nam obwieszczać dobrą nowinę.

Choinka ubrana jest też w świece i lampki, symbolizują one światło dla pogan, które przynosi Nowonarodzony Pan Jezus.

Na szczycie umieszczano gwiazdkę, która tak jak gwiazda betlejemska prowadziła mędrców do stajenki, ma prowadzić naszych bliskich do rodzinnego domu.

Na choince znajdziemy też aniołki, które mają nas strzec i opiekować się domem.

Choinkę oplatamy łańcuchami, początkowo były to papierowe kółeczka, symbolizujące zniewolenie grzechem. Często mówi się też, że łańcuchy są symbolem więzi rodzinnych.

W wielu domach wiesza się również jemiołę, pod którą całują się zakochani a rodzina składa sobie życzenia. Jemioła ma zapewniać szczęście i bogactwo, a także spełniać marzenia, a zakochanym umacniać miłość i trwałość w związku.

A wiecie kiedy pojawiły się pierwsze szklane bombki?

Pierwsze bombki wytworzył Niemiec Hans Greiner w 1847 roku, stworzył on szklane odpowiedniki popularnych naturalnych ozdób, ponieważ nie mógł sobie pozwolić na zakup owoców do udekorowania choinki.
W Polsce pierwsze bombki zostały wyprodukowane w XIX, robiono je z cienkiego szkła, a ich kształty przypominały owoce.

Wszystkie kartki świąteczne są już dostępne w moim sklepie, możecie je kupić z 20% rabatem, który otrzymacie po zapisaniu się na NEWSLETTER

Zapraszam też na mojego Facebooka i Instagrama 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *