Dlaczego św. Mikołaj przychodzi w Wigilię?

W Wigilię rozpoczynamy świętowanie Bożego Narodzenia. Jak to się stało, że właśnie wtedy odwiedza nas święty Mikołaj?

Święty Mikołaj przychodzi do nas 6 grudnia. Są to tzw. Mikołajki czyli wspomnienie św. Mikołaja – biskupa Miry obchodzimy w rocznicę jego śmierci. To właśnie w nocy z 5 na 6 grudnia święty Mikołaj cichutko odwiedza nasze domy i zostawia grzecznym dzieciom prezenty pod poduszką 🙂 ale jak to się stało, że przychodzi też w Wigilię.

Wigilijne odwiedziny Mikołaja są wynikiem niezgodności pomiędzy kalendarzami gregoriańskim a juliańskim. Mikołajki wg. starego stylu wypadały bardzo blisko Bożego Narodzenia wg nowego stylu.

Pojawił się pomysł, żeby nowonarodzone Dzieciątko Jezus przynosiło prezenty, miał mu pomagać jeden z Trzech Króli. Ten zwyczaj się nie przyjął i prezenty jak wszyscy wiemy przynosi święty Mikołaj. Często zdarza się, że pomagają mu aniołki, śnieżynki lub elfy. W niektórych krajach lub regionach pojawiają się inne „postacie” wręczające prezenty. A kto przychodzi do Was?

Wszystkie kartki świąteczne są już dostępne w moim sklepie, a do końca listopada możecie je kupić z 20% rabatem, który otrzymacie po zapisaniu się na NEWSLETTER

Zapraszam też na mojego Facebooka i Instagrama 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *